Msza święta i spotkanie 26.04

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum NASZ KASPROWY Strona Główna -> Spotkania na szczycie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
aga

PostWysłany: Pon Kwi 28, 2008 11:17 am    Temat postu: Msza święta i spotkanie 26.04 Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich. Niestety, nie byłam na mszy świętej i spotkaniu na szczycie, które odbyło się w sobotę, 26 kwietnia... Tego samego dnia, nieco wcześniej brałam udział w Memoriale Piotra Malinowskiego w narciarstwie wysokogórskim - w kategorii rekreacyjnej, i też przechodziłam przez Kasprowy. Po zjechaniu na metę nie miałam już siły dojechać na mszę... Chociaż niektórzy się wybrali, np. Wojtek Szatkowski, autor tekstów na naszej stronie, tuż po przyjeździe na metę do Murowańca, wyruszył z powrotem na Kasprowy, by wziąć udział w spotkaniu.

Proszę o Wasze wrażenia i spostrzeżenia ze Spotkania na Szczycie Smile. Jak było???
Aga
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Dobiesław

PostWysłany: Pon Kwi 28, 2008 2:54 pm    Temat postu: Msza na Kasprowym Odpowiedz z cytatem

Jestem narciarzem, miłośnikiem Zakopanego i Kasprowego. W dobie gdy ekolodzy starają się ograniczać ekspansję cywilizacji w Tatrach urządzanie demonstracyjnej mszy na Kasprowym z użyciem megafonów daje szczególny wyraz profilowi miłośników gór i przepłoszy nawet najbardziej zobojętniałe świstaki.
Jeśli do kogoś nie przemawia potęga natury bądź stwórcy i musi podpierać się liturgią, ten dowodzi, że boskości świata nie rozumie.
Czemu nie rocznica 22 lipca, pokaz mody albo promocja Tyskiego? Jak hulać to hulać.

Dobiesław Światopełk-Mirski

Warszawa
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
aga

PostWysłany: Pon Kwi 28, 2008 7:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo ciekawa wypowiedź. Jestem jednak przekonana, że organizatorom Spotkania na szczycie nie chodziło o hałas, spęd, a tym bardziej zakłócanie spokoju świstakom Smile
Mam nadzieję, że post pana Dobiesława rozpocznie konstruktywną dyskusję.
Powrót do góry
KasiaA

PostWysłany: Wto Kwi 29, 2008 6:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam nowego Forumowicza. Smile
Zastanawiałam się chwilę nad Twoją wypowiedzią. I nie zgadzam się z taką opinią.
Szerokie pojęcie Ekologii czasami jest dostosowywane do naszych potrzeb i do podparcia w jakiś sposób naszych oczekiwań. Okolice Kasprowego Wierchu, Kocioł Gąsienicowy i Goryczkowy z całą pewnością wykazują jedna z największych frekwencji obecności ludzi w okresie zimowym. Dominują oczywiście narciarze, nie ruch turystyczny. Również stosunkowo łatwy dostęp do szczytu Kasprowego dzięki kolejce, sprawia ze wielu turystów chętnie po prostu wybiera sie tam na wycieczkę.
W Polskiej kulturze przyjęło się, ze w miejscach dla nas szczególnych, aby podkreślić ich wyjątkowość organizuje się Msze Święte. A niekoniecznie pokazy mody Smile

Uważam, że przy ruchu turystycznym panującym na Kasprowym Wierchu, niedzielna Msza Święta w żaden sposób nie zakłóciła "równowagi ekologicznej". I nie miała wpływu na Świstaki. Nie można popadać w skrajność. W znacznie większym stopniu oddziaływują na środowisko i naruszają spokój narciarze poza szlakowi (jeśli chodzi o spokój zwierząt w TPN).

Sama jestem przeciwnikiem nadużywania słowa ekologia (pomimo ze jestem ekologiem z wykształcenia). I uważam za pozbawione indywidualnych przemyśleń sformułowania, ze należy coś chronić, choćby te świstaki, gdy tak na prawdę nic sie nie wie o ich biologi czy wymaganiach. Moze zbyt dużą rolę przywiązuję do roli edukacji w Ekologii i do świadomego spojrzenia na problem, na jego zgłębienie. Ale uważam ze to jest podstawą do używania słowa Ekologia. Aby nie była używana jako "przykrywka" dla naszych opinii.
Powrót do góry
Dobiesław

PostWysłany: Wto Kwi 29, 2008 10:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Każdemu co jego
Powrót do góry
__wilk

PostWysłany: Wto Maj 06, 2008 9:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobiesław
Pewnie nie zdajesz sobie sprawy że obraziłeś wiele osób.
Ja mam twoją opinię gdzieś z wyjątkiem użytego przymiotnika w stosunku do mszy świętej .
A w polemikę z tobą na tym poziomie argumentacji nie wchodzę, co tez polecam innym.
Pozdrowiena dla Agi
Marek Wilk
Powrót do góry
Dobiesław

PostWysłany: Sro Maj 07, 2008 12:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie widzę miejsca na obrazę na forum, na którym wymienia się poglądy. Nawet tam, gdzie nie sposób dojśc do porozumienia na jakiś temat musi być możliwa dyskusja o takim porozumieniu. Słaba jest pewnośc siebie u osób, które na forum dyskusyjnym z braku innych argumentów "mają gdzieś" poglądy dyskutanta. Czyżby to nie było obraźliwe? Ja się nie obrażę, bo i nie ma o co, zaś o różnicy poziomów między pp. Wilkiem i Dobiesławem wyrobią sobie zdanie czytelnicy obydwu postów.
Powrót do góry
Antoni Feldon

PostWysłany: Nie Maj 18, 2008 5:37 pm    Temat postu: Spotkania na szczycie Odpowiedz z cytatem

O ile rozumiem Dobiesławowi chodzi o to, że jesteśmy wszyscy miłośnikami gór i natury. Organizowanie imprez o określonym charakterze - partyjnym, komercyjnym czy wyznaniowym - nakłada pewną pieczęć tej współwłasności nas wszystkich. Zgadzam się, że pewne sektory życia winny być wolne od WSZELKIEJ indoktrynacji, także kościelnej. Modlić się można wszędzie, jeśli więc wszędzie to niekoniecznie w jednym miejscu, a organizowanie nagłośnienia poprzez megafony miało na celu włączyć w ową indoktrynację każdego, czy chce czy też nie. Jak onegdaj przez kołchoźniki.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum NASZ KASPROWY Strona Główna -> Spotkania na szczycie Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

Skocz do: